Tarihçe

     POLARKON Metal Yapılar Endüstri ve Tic. A.Ş, 1995 yılında ARER İNŞAAT A.Ş nin kardeş firması olarak, uzay kafes çelik yapılar alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur.

     Merkezi ANKARA Çankaya’da olmasına karşın, üretim yeri olarak Ankara’ya 70 km uzaklıkta POLATLI ilçesi seçilmiştir. Küçük bir atölyede ve sermayesiz olarak iş hayatına başlayan POLARKON, geçen yıllar için biriktirdiği kendi sermayesini, yatırma yatırarak sürekli büyüme sağlamış, bugün kendisine ait POLATLI Fabrikasında ve gelişmiş organize personel yapısı ile sektörün önde gelen lider firmalarından birisidir. Gelinen noktada yıllık 16.000 ton civarında bir kapasiteye sahip olan firmamız,  üretimlerini el değmeden ve sayısal teknolojiler kullanılarak yapmaktadır.

     Bu yıl kuruluşunun 20.yılını kutlayan POLARKON,  aradan geçen sürede 400 civarında projede, uzman teknik kadrosu ile çelik yapılar, uzay kafes çatılar, çatı ve cephe kaplamaları alanlarında tasarım, imalat ve montaj dâhil olmak üzere en uygun çözüm ve hizmeti verme çabası içindedir.

     Bu gelişim sürecinde, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da ve özellikle Ortadoğu Bölgesinde ve Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde başta Uzay Kafes çatı örtüleri olmak üzere sırasıyla çelik tek ya da çift eğrilikli tonoz, kubbe, serbest yüzeyli yapılar ve gergili yapılar gibi önemli projelere imza atmıştır.

     POLARKON, yapılarda büyük avantajları içinde barındıran gelişmiş yapıştırma endüstriyel ahşap yapıları da portföyüne almış ve bu alanda da hizmet vermektedir.

     POLARKON, ayrıca sunduğu geniş açıklıklı yapıların yapısal sağlık izlemelerini yapmayı amaç edinen AR-GE projesini 2000 li yılların başından bu yana yürütmüş ve bir TEYDEB ve bir SANTEZ projesi ile birlikte günümüze taşıyarak bu alanda da sektörün öncü firması olmuştur. Geliştirdiği yazılım ile ürettiği kritik yapıların yapısal davranışlarını otomasyona bağlanmış, online ve gerçek zamanlı veri takibi ile sürekli, gerçek zamanlı ve uzun süreli izlemek sureti ile gerçek yapı güvenliğini sağlamaktadır. Bu edindiği deneyimi, dünyanın önde gelen firmalarından STRAINSTALL UK ile de birleştirerek, TÜRKİYE pazarındaki genel yapısal sağlık hizmetleri alanında önemli çalışmaları da üstlenmektedir. Bu işbirliği ile şu an ülkemizin önde gelen projelerinden İzmit Körfezi Köprüsünün Yapısal Sağlık İzleme işleri Strainstall – Polarkon işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

     POLARKON, yönetim sistemini oluştururken sadece çok iyi bir mühendislik yapısı yanında, kaliteli bir hizmet anlayışı ile tüm projelerini zamanında ve bütçesi içinde tamamlamayı vazgeçilmez bir vizyon olarak belirlemiştir.