Ümitköy Tübitak Hizmet Binası

0.7 mm kenetli alüminyum çatı örtüsü yapılması ile ilgili her türlü malzeme, araç ve gereç temini, nakliyesi, işçiliği ve montajı POLARKON tarafından yapılmıştır.

0.7 mm kenetli alüminyum çatı örtüsü, radyal olarak döşenerek, çatı örtüsü üzerinde kesinlikle yatay dere oluşturulmayacak şekilde yapılmıştır.

Mevcut 60 cm aralıklı aşık sistemi üzerine, 15mm kalınlıkta OSB.3 ahşap levhalar vida ile monte edilerek, kenetli alüminyum çatı örtüsü yapılması için yüzey oluşturmuştur. OSB.3 ahşap levhaların üzerine, birinci kalite difüzyon özellikli buhar dengeleyici örtü zımbalanmıştır. 0.70 mm kalınlıkta H-24 kondüsyonda, 1/8 sertlikte alüminyumdan, şantiyede mobil makineler ile eksiz, tek parça üretilen alüminyum yüzeyler delinmeden hareketli klipslerle çatı yüzeyine bağlanan kenetli alüminyum ile çatı kaplanmıştır.

Proje ve detaylarına göre şantiyede üretilecek aksesuarlarla çatı sistemi tamamlanmıştır. Aksesuarlar çatı malzemesi ile kenetlenecek şekilde üretilecek ve dışardan vidalanmadan ve delinmeden monte edilmiştir. Kenetli alüminyum ve aksesuarlar 5 mikron astar 20 mikron kalınlıkta polyester boyalıdır ve üzerinde koruyucu film tabakası bulunmaktır.

KOMPOZİT YAĞMUR OLUĞU (15mm OSB + 1mm GALVANİZLİ SAC) YAPILMASI Kompozit yağmur oluğu yapılması ile ilgili her türlü malzeme, araç ve gereç temini, nakliyesi, işçiliği ve montajı POLARKON tarafından yapılmıştır.

Kompozit çatı oluğu yapımında kullanılacak OSB plakalar, rutubetli iç ve dış ortamlara dayanıklı, 15 mm kalınlığında OSB-3 düz kenarlı plakalardır. İnşaat sırasında doğrudan suya maruz kalmayacak şekilde korumaya alınmıştır. OSB’nin montajı, uzun kenarı mesnetlere dik olacak şekilde yapılmış, kısa kenarlar mesnetlere isabet etmektedir.

OSB panellerini yerleştirirken paneller arasında 3 mm. Genleşme boşluğu bırakılmıştır. Plakaların konstrüksiyona montajı için korozyona dayanıklı çivi kullanılmıştır. Uygulama başlamadan önce OSB’ler uyum sağlaması için 48 saat uygulama yapılacak yerde bekletilmiştir.

OSB kaplama tamamlandıktan sonra üzerine 1mm kalınlığında galvanizli sac levhalar döşenmiştir. Oluk duvarlarında bükülerek oluğa tespit edilecek yatayda ise bu plakalar kaynaklanacaktır. Sacın tespiti için kullanılan korozyona dayanıklı çiviler oluk duvarında bu büküm hatlarının yukarısında, çatı tarafında ise etek parçası üzerinde yeteri kadar kullanılmıştır.

Kullanılan malzemeler TSE veya uluslararası standardına uygun üretici Firmalarda TSE yeterlilik ve ISO 9001 kalite sistemi belgelerine sahiptir.

8 CM EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA İLE ÇATI DÖŞEMESİNDE ISI YALITIMI YAPILMASI 8 cm ekstrüde polistren levha ile çatı döşemesinde ısı yalıtımı yapılması ile her türlü malzeme, araç ve gereç temini, nakliyesi, işçiliği ve montajı POLARKON tarafından yapılmıştır.

Su yalıtımının gerektirdiği meyil betonu, süzgeç ve su yalıtım uygulaması tamamlanıp, sızdırmazlık ve drenaj testleri yapıldıktan sonra 8 cm kalınlığında, TS 11989’a uygun, minimum 32-38 kg/ m³ yoğunlukta 90 gün sonraki ısı iletkenlik değeri 10 C0 de λ :0.027 W /mK olan, 300 kPa basma dayanımlı, kenarları lambalı ekstrüde polistren levhalar ısı izolasyon malzemesi su yalıtımı üzerine serbest olarak serilmiştir.

5 CM EKSTRÜDE POLİSTREN LEVHA İLE ÇATI DÖŞEMESİNDE ISI YALITIMI YAPILMASI 5 cm ekstrüde polistren levha ile çatı döşemesinde ısı yalıtımı yapılması ile her türlü malzeme, araç ve gereç temini, nakliyesi, işçiliği ve montajı POLARKON tarafından yapılmıştır.

Su yalıtımının gerektirdiği meyil betonu, süzgeç ve su yalıtım uygulaması tamamlanıp, sızdırmazlık ve drenaj testleri yapıldıktan sonra 5 cm kalınlığında, TS 11989’a uygun, minimum 32-38 kg/ m³ yoğunlukta 90 gün sonraki ısı iletkenlik değeri 10 C0 de λ :0.027 W /mK olan, 300 kPa basma dayanımlı, kenarları lambalı ekstrüde polistren levhalar ısı izolasyon malzemesi su yalıtımı üzerine serbest olarak serilmiştir.

TOP