İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI

İÇ HATLAR TERMİNAL BİNASI

2014 yılı başında hizmete açılan yeni havalimanı terminalinin en özgün yapısı 200m uzunluğunda, yaklaşık 75m açıklıklı tonoz yapısıdır. Terminal yapısı Mimari tasarımından gelen biçimi ve taşıyıcı yapının gerektirdiği mühendislik çözümleri ile ülkemizde bir ilk örnektir.

Ana yapı bileşenleri olan 400 x 600 mm özel kutu kesitli profiller POLARKON tarafından üretilmiş ve yine POLARKON tarafından geliştirilmiş olan dışarıdan gözükmeyecek şekilde gizli cıvatalı birleşim sistemi ile montajı yapılmıştır. Toplam 27.000 adet M30 10.9 cıvata 35 ton ön yükleme yapılarak torklanmıştır.

Basık formdaki tonoz 7 adet 85 mm çapında dolu çubuklardan oluşan özel bir gergi sistemi ile desteklenmiş bu yolla tonozun kemer etkisi yaratması sağlanmıştır.

Gergilerdeki yük değişimlerinin sürekli ve gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan yapısal sağlık izleme sistemi PYSIS kurulmuştur. Sistem tarafından kayıt edilen veriler POLARKON tarafından geliştirilmiş olan yazılım ile sürekli otomasyona bağlı olarak raporlanabilmektedir.

Bu sistem POLARKON’un Türkiye çözüm ortağı olan Strainstall UK işbirliği ve ODTÜ İnşaat bölümü Danışmanlığı ile hayata geçirilmiştir.

MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ

POLARKON firmasının İZMİR ADM Havalimanı Terminali'nde 75 m açıklığı geçen tek cidarlı çelik tonoz çatının mimari ve yapısal tasarımındaki gerekleriyle ahenkli bir şekilde ve zamanında tamamlanmasında çok büyük desteği olmuştur. Projeyi sahiplenen POLARKON, özel çatı elemanlarının oluşturulması ve bağlantı detaylarının geliştirmesini başarıyla gerçekleştirmiş ve havalimanı inşaatının zamanında ve başarıyla tamamlanmasında pay sahibi olmuştur.

Dr. Ahmet ÇITIPITIOĞLU

TAV Yapısal Tasarım Koordinatörü

TOP