Al Rashid Alışveriş Merkezi Çatı Konstrüksiyonları

Suudi Arabistan’ın güney batısında, Suudi Arabistan’ın en büyük firmalarından AL RASHID GROUP ‘un kendi ismini vermiş olduğu Abha Kentinde yapılan alışveriş merkezi inşaatının çatı konstrüksiyonlarının mühendislik çözümleri, tasarımı, üretimi ve montajı Polarkon tarafından başarıyla tamamlanmıştır.

Çatılar, özgün mimari biçimlenmesiyle kente kimlik vermiştir. Çatı taşıyıcı sistemleri uzay kafes ve çelik kafes kabuk olmak üzere iki türde imal ve monte edilmiştir. Uzay kafes çatı konstrüksiyonu, ana girişte 7 000 m2 bir alanı kapatmakta ve 70 m kiritik açıklığı kolonsuz geçen mimari yapısı ile yapının en göz alıcı kısmını oluşturmaktadır.

Skylight konstrüksiyonu olarak tasarlanmış eş iki yapı ise toplam 3 800 m² olup, kesik Yumurta formunda tasarlanan kafes kabuk olan imal edilen çatılar için , düğümler özgün bir birleşim detayı olarak geliştirilmiştir. Birleşim, sadece cıvatalarla sağlanmış ve kaynaklı birleşim kullanılmamış, bu yolla çatı kaynak deformasyonlarını ortadan kaldırmak üzere geliştirilen imalat yöntemi ile hiçbir düzeltme işlemi gerektirmeden tamamlanmıştır. Diğer iki skylight yapı ise kabuk tonoz formunda olup konvansiyonel çelik yöntemlerle gerçekleştirilmiştir.

POLARKON tarafından söz konusu AL-RASH ID MALL da gerçekleştirilen toplam çatı konstrüksiyonları 15.000 m² civarındadır.

TOP