Ahşap Yapılar

Ahşap yapılar , betonarme ve çelik yapılar ile mimar ve mühendislerin önemli bir yapı malzemesi seçeneğini oluşturmaktadır. Özellikle , ham malzemeyi oluşturan nitelikli ve verimli ormanlara sahip Kuzey Avrupa, Rusya , Kanada gibi bölgelerde Ahşap Yapı Sektörü son derece gelişmiş bir sektör olarak yerini almaktadır.

Ahşap yapılar , son 15-20 yılda hızla gelişen tutkallı lamine ahşap teknolojisi ile üretilen ön üretimli kompozit üretim teknolojisinin hızla gelişmesi sonucu , gittikçe daha yaygın olarak ve hatta  büyük açıklıklı yapılarda dahi rahatlıkla kullanılmaktadır.

POLARKON , 2012 yılından bu yana başlattığı ar-ge çalışmaları sonrasında  Ahşap yapıları da ürün portföyüne eklemiş, ahşap yapılar alanında faaliyet göstermek amacı ile kendi bünyesinde ayrı bir çalışma birimi oluşturmuştur.  Bu birimle koordineli çalışacak Almanya ve Avusturya’da müşavir ve üretici firmalar ile yakın temaslar sağlanmış  ve işbirliği imkanları hazır hale getirilmiştir.

Ahşap yapıların gerçekleştirilmesi  konusunda POLARKON mühendislik hizmetini  Almanya da partneri olduğu mühendislik ofisi ile sağlamakta , tasarım süreci sonunda ihtiyaç olan malzemeyi ithal ederek , montajı kendi üstlenerek , Türk mühendis ve işçileri ile gerçekleştirmek  suretiyle gerekli hizmeti anahtar teslim sunmaktadır.

Tercih olma sebebi yapıya sağladığı birçok önemli avantajdan kaynaklanmaktadır. Nitekim , ahşabın bir yapı malzemesi olarak tercih edilmesini  gerektiren faktörler kısaca aşağıdaki gibi sayılabilir.

  • Yapısal olarak performansı yüksektir,
  • Hafiftir,(çeliğin 1/10 yoğunluğuna sahiptir)
  • Isıl ve Akustik özellikleri güçlüdür,
  • Yangına karşı dayanıklıdır,
  • Çalışılması kolay bir malzemedir,
  • Estetiktir,
  • Uzun ömürlüdür,
  • Doğa dostudur,
  • Sağlıklıdır.

Ülkemizde bu açıdan yapı sektöründe önemli bir talep olduğu , ancak bu talebin ciddi temel bilgi eksikliği nedeni ile projelere yansımadığı görülmektedir. Bu noktada , malzeme tedarikçilerinin yeterli bilgiyi tasarımcılara sağlayamaması nedeni ile projeler gelişmemektedir.

İşte bu noktada POLARKON , bu eksikliği gidermeye yönelik tasarımcılara / talep sahiplerine ahşap yapılar ile ilgili tasarımlarının önünü açacak teknik desteği sağlamaktadır. Bunun yanında istendiğinde POLARKON , en üst düzeyde AHŞAP yapılar ile ilgili proje  danışmanlık hizmetini de verebilmektedir.

 

Dünya Üzerindeki bazı Ahşap Yapı Uygulama örnekleri sağ tarafta yer almaktadır.